Kultura » Projekty » Lacy Visegrad
Dni Koronki Koniakowskiej 2015
Serdecznie zapraszamy na Dni Koronki Koniakowskiej 2015 (15 – 16 sierpień), które w tym roku odbywają się w ramach finalnych działań projektu „Koronkowy Wyszehrad”.

Zachęcamy koronczarki do przynoszenia swoich prac do 14 sierpnia do Muzeum Koronki Koniakowskiej do p. Zuzanny Gwarek i Urszuli Rybki, które co roku są opiekunami konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską. Każda serwetka otrzyma nr, pod którym będzie widniała na ekspozycji  od 15 – 16 sierpnia i w tym czasie odwiedzający goście i turyści muzeum będą oddawać głosy na wybrane przez siebie rózićki. W niedzielę o godz. 16.00 głosy zostaną podliczone i wyniki ogłoszone o 17.00.

Dni Koronki rozpoczynają się zawsze 15 sierpnia o godz. 15.00 konkursem Gry na Trąbicie organizowanym przez inicjatora święta koronczarek Tadeusza Ruckiego. Do konkursu trąbionego w 3 kategoriach dzieci, młodzieży i dorosłych zgłaszać się można na miejscu imprezy 15 sierpnia w Chacie na Szańcach w Koniakowie. Do wygrania oczywiście trąbity wykonane przez organizatora pana Tadeusza.

Już po raz dugi zorganizujemy konkurs plastyczny dla dzieci pt. koronkowy Koniaków, który zostanie przeprowadzony w niedzielę 16 sierpnia w Chacie na Szańcach. Dzieci od południa będą mogły malować swoje obrazy, najlepsze zostaną nagrodzone, a wyniki ogłoszone na zakończenie dnia.

Przez trzy dni odbywać się będzie kiermasz twórczości ludowej, przy Chacie na Szańcach, gdzie twórcy będą prezentować nasze tradycyjne rękodzieło, jak rzeźbę, haft krzyżykowy, krawiectwo, malowanie pierników, ceramikę i oczywiście koronkę.

Nie mogłoby również zabrakną ekspozycji Największej Koronki Koniakowskiej Świata, która będzie wystawiona w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie, a towarzyszyć jej będą wystawy koronek Marioli Wojtas, Beaty Legierskiej oraz koronki klockowej z Bobowej. Wystawy będą otwarte w sobotę i w niedzielę w godz. 10.00 – 18.00.

W programie występy Zespołów Regionalnych „Koniaków”,”Istebna”, zabawa taneczna w Kopyrtołce, a na zakończenie wspaniały koncert Vołosi Band.

Szczegółowy program na plakacie na ostatniej stronie.

Lucyna Ligocka - Kohut

WSTĘP WOLNY !!!